Et Pişirmenin Püf Noktaları

Et yemekleri ağız tadını bilenler için vazgeçilmez bir lezzettir. Neredeyse her yemeğe lezzet katması için eklenen et, bazı tutkunları için ana yemek olarak da tabak tabak yenebiliyor. Haliyle et pişirmenin püf noktalarını bilenler bu lezzetin doruklarına ulaşabiliyor. Ağızda dağılan lokum gibi bir et için neler gerekiyor gelin beraber bakalım.

  • İyi bir et pişirmenin püf noktaları arasında kesinlikle eti dinlendirmek yer alıyor. Ağızda dağılan bir et için  olmazsa olmaz kuraldır.
  • Çoğu insan kasaptan et alırken et dövme işlemi yaptırmaktadır. Fakat bu çok yanlıştır. Hem eti inceltmekte hem de tüm lezzetli suyunu kaybetmesine neden olmaktadır.
  • Eğer tavada veya ızgarada et pişirecekseniz, kesinlikle bunları önceden birkaç dakika ısıtmalısınız. Bu sayede mühürleme denen işlemi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.
  • Herkes daha temiz olması için et yıkayabilir. Araştırmalar ise bunun tersini söylüyor. İster kırmızı ister beyaz et olsun önceden yıkamak lezzetini bozar hem de eti sertleştirir.
  • Daha zor pişen etler için marine işlemi yapmak eti yumuşatmaktadır. Marine için kullanılan en genel malzemeler, zeytinyağı, nane, baharat ve bazı yeşilliklerdir. Bu sayede herhangi bir yerde pişirirken içine işleyerek etin kurumasını önler. Ayrıca ağır kokusunun da önüne geçebilir.
  • Fırında köfte yapmak isteyenler, etin çabuk kuruduğundan şikayetçi olabilir. Bu gibi durumlarda ete biraz daha fazla zeytin yağı eklemek ve biraz buzdolabında bekletmek bu sorunu önleyecektir. Ayrıca farklı soslar kullanmakta yine eti yumuşatmaktadır.
  • Tavada veya fırında aşırı sıcaklıkta ve uzun süre pişen etler sertleşmeye ve lastik gibi olmaya mahkumdur. Suyunu kaybedeceği için lezzeti de gidiyor. Bunu önlemek için ısıtılmış bir tavada tüm yüzeyleri mühürledikten sonra fırına vermek tadının kaybolmasını engelleyecektir.
  • Ayrıca fırında pişirilen etler ağzı açık pişirildiğinde kuruma ve yanmayla karşılaşılabilir. Bunun yerine ısıya dayanıklı cam veya fırın poşetinin içinde muhafaza etmek daha uygun olacaktır.
  • Etlerinin sertleşmesini önlemek için bir diğer yol tuz atmayı piştikten sonra yapmaktır. Biraz yoğurtla yapılan terbiye ise eti yumuşatıp lezzetine lezzet katacaktır. Yoğurt gbi başka asidik malzemelerde bulunmaktadır. Bunlar sirke, limon, şarap ve çeşnili yağlardır. Marine için ekleyeceğiniz biberiye, karabiber, defne yaprağı, sarımsak lezzetini arttıracaktır. Ellerinizle masaj yaparak bunların hepsini yedirmek daha başarılı sonuç verecektir.
  • Sulu sulu diğer tabirle steak dediğimiz et türünü en iyi şekilde evde pişirmenin yöntemi, döküm tava kullanmaktır. Et pişirmenin püf noktaları arasında bulunan döküm tavayı 7-10 dakika arası dumanını görecek şekilde ısıtmalıyız. Sonra cıs seslerini duyarak her bir yerini etin kalınlığına göre 2-4 dakika arasında pişirerek mükemmel ete ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: